Hundemat på tur og reiser

Om hunden spiser tørrfôr er det ikke noe problem når man er ute på tur/reiser, da har man bare med tørrfôret som hunden spiser, enkelt.

Om hunden ikke spiser tørrfôr er det litt mer arbeid. Amanda spiste jo til i vinter både V og H (vom og hundemat) og tørrfôr, men hun kunne ikke spise bare tørrfôret, da det ble for kraftig til henne og hun fikk (veldig) løs mage, noe som ikke er greit på tur.
Når vi skulle reise på ferie i fjor fikk vi et lite problem ang maten, så måtte tenke litt. Gikk til innkjøp av en elektrisk kjøleboks, og gikk i gang.

Kopiert fra blogginnlegg i fjor

«Jeg delte opp vom og hundemat i skiver før vi dro, (en skive til hvert måltid) og la matpapir mellom hver skive. La så x antall skiver i poser og la ned i fryseren. Når vi dro så la jeg et par fryse elementer ned i kjøleboksen, posene med hundemat pakket jeg inn i avis, og la ned i kjøleboksen.
Nå hører det med til den historien at strømkoblingen til kjøleboksen ble ødelagt første kvelden, så jeg var veldig spent på hundematen. Men den holdt seg stort sett frossen til vi kom fram. Det som hadde begynt å tine tok vi til de første måltidene.»

Vi hadde tilgang på fryser der vi var, så var det som «reddet» oss, er dessverre ikke alle steder man får kjøpt V og H. I «nødstilfeller» så kan man jo kjøpe rått kjøtt/bein/innmat å gi hunden, om man ikke forer hunden på den måten fra før, da er det jo ikke noe problem.

Vi gjorde på samme måte hjem igjen, og det gikk greit. Fikk byttet kjøleboksen, så har nå en som fungerer (enn så lenge..)

Men, vi er jo på andre turer som ikke alltid inkluderer bil og butikker, kan ikke dra med en elektrisk kjøleboks i fjellet..
Litt avhengig av hvor lenge man skal være så har jeg tenkt ut noen løsninger.. Dagsturer er ikke noe problem, da har vi med maten, pakker den ned frossen, eller gir frokost før vi drar, og kveldsmat om kvelden.
På turer som varer litt lenger blir det å pakke ned frossen mat i poser med avispapir rund. Eventuelt legge ved et fryseelement (tyngden får man bare glemme) Når man kommer fram der man skal være er det ofte vann, og da oppbevarer man hundematen i vanntett pose/beholder og senker ned i vannet. Slik kan man lagre maten et par tre dager.

Har man vakuummaskin så kan man vakuumpakke tykke skiver/biter med Vom og Hundemat, da blir holdbarheten lenger, og det er vanntett, kjempefint å oppbevare under vann.
Man kan selvsagt vakumpakke annen hundemat også, alt kan egentlig vakuumpakkes..

Jeg fant en annen løsning som kan være veldig bra også, var innom dyrebutikken her en dag og der hadde de tatt inn hundemat fra natures:menu, (kan lese om det her)
Jeg kjøpte noen bokser og pakke for å se og prøve. Nå er ikke dette noe jeg kan bruke til Amanda ofte eller mye (igjen ser jeg at det et lite minus med tung hund) men som turmat til hund i fjellet og ha liggende i bobilen (kan jo hende vi er på tur og plutselig blir lenger enn vi planla osv, da er det greit å ha liggende litt reservemat på bokser/poser)
Hermetikk er tungt å bære med seg på tur, men må man så må man, boksen blir uansett lettere å bære etterhvert som de blir tomme. Og maten fra natures:menu finnes jo i poser også, noe som er lettere vekt.

hundemat fra natures menu

Ellers kan man bare gi f i alt som heter råfôring og gi bare tørrfôr (om hunden tåler det) men da må man finne et tørrfôr som hunden «tåler» og er vant til. Det er en del bra tørrfôr å få kjøpt, så ikke noen krise om hunden ikke får rått en periode så sant den tåler det.

 

 

En kommentar om “Hundemat på tur og reiser

Legg gjerne igjen en kommentar :)

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..